Follow Panathinaikos A.C.

Τελευταία Νέα

Green Legends # 1

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ

 

Στο πλαίσιο των 111 χρόνων από την ίδρυση του Παναθηναϊκού Αθλητικού Ομίλου, ο Σύλλογος έφτιαξε ένα Top111  αθλητών-τριών του με βάση τις επιτυχίες τους.

 

 Σε αυτή τη λίστα υπάρχουν αθλητές από ατομικά σπορ και η κατάταξη τους είναι με κριτήριο τις μεγάλες στιγμές τους, ενώ ήταν στο δυναμικό του «τριφυλλιού».

 

 

Στην κορυφή της «πράσινης» λίστας βρίσκεται ο σπουδαίος άλλοτε αρσιβαρίστας του Παναθηναϊκού Λεωνίδας Σαμπάνης . Γεννήθηκε στις 28 Οκτωβρίου 1971 στην Κορυτσά της Αλβανίας , σπούδασε δάσκαλος και από το 1991 βρίσκεται στην Αθήνα και τον Παναθηναϊκό ενώ από το 1995 είναι μέλος της Εθνικής ομάδας.

 

Γρήγορα η φήμη του ξεπέρασε τα ελληνικά σύνορα και είναι χαρακτηριστικό ότι μετράει εννιά χρυσά μετάλλια και πέντε ασημένια μετάλλια στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

 

Σε επίπεδο παγκοσμίου πρωταθλήματος κατέκτησε πέντε χρυσά μετάλλια, τρία ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο ενώ ο Σαμπάνης κατέκτησε και δύο ασημένια μετάλλια σε ολυμπιακούς αγώνες στα 56 κιλά το 1996 και στα 61 κιλά το 2000.

Επιπλέον κατέρριψε μια φορά το παγκόσμιο ρεκόρ το 1998 στο Λάχτι της Φινλανδίας και το ισοφάρισε στους ολυμπιακούς αγώνες το 1996.

 

 

 

 

2) Χρήστος Παπανικολάου-άλμα επί κοντώ

3)Χρήστος Ιακώβου-άρση βαρών

4) Χρυσοπηγή Δεβετζή-τριπλούν

5) Ζωή Δημοσχάκη-κολύμβηση

6) Σπήλιος Ζαχαρόπουλος-800μ.,1500μ.και 5.000μ.

7)Γιώργος Λουκαϊδης-3.000μ.στιπλ

8) Χρήστος Κακούρης-πυγμαχία

9)Κώστας Μυλωνάς-σκοποβολή

10) Ανδριάννα Παπαδοπούλου-στίβος

11) Κέλυ Αραούζου-κολύμβηση

12) Άννα Σαλπιγγίδου-άρση βαρών

13)Παντελής Κασιδόκωστας-θαλάσσιο σκι

14) Ρωμανός Αλυφαντής-κολύμβηση

15) Ηλίας Λουκά-σφαιροβολία

 16) Χρήστος Βολικάκης-ποδηλασία

17) Γεώργιος Βήχος-σκοποβολή

18) Νέρι Νιανγκουάρα-κολύμβηση

19) Χρήστος Παλλάκης-άλμα επί κοντώ

20) Γιώργος Αγριμανάκης-πυγμαχία

21) Γιάννης Μηλιδάκης-κολύμβηση

22) Γιάννης Τζαβάρας –πυγμαχία

23)Θάνος Τσιρίκος-καταδύσεις

24)Νίκος Μόλβαλης-καταδύσεις

25) Γκρεγκ Μασσιάλας-ξιφασκία

26) Βασίλης Στέλλιος-άρση βαρών

27) Ρένος Φραγκούδης -100μ., 200μ.

28)  Νίκος Γεωργόπουλος-200μ.

29)Χρήστος Πολυχρονίου-σφύρα

30) Γιώργος Θάνος –άλμα επί κοντώ

31) Χρήστος Μάγκος-200μ.

32-33) Χρήστος και Άρης Καραγεώ ργος -βάδην

34)Νίκος Κωστόπουλος-πινγκ πονγκ

35) Παναγιώτης Δρακόπουλος-άρση βαρών

36) Μαρία Λουκά-πινγκ πονγκ

37) Κώστας Πρίφτης –πινγκ πονγκ

38) Στεφάνος Πετράκης- στίβος

39) Λεωνίδας Κόρμαλης –στίβος

40) Σταματίνα Λούκα- πινγκ πονγκ

41) Ρήγας Ευσταθιάδης-άλμα επί κοντώ

42) Θοδωρής Ιακωβίδης-άρση βαρών

43) Στέργιος Τσούκας-άρση βαρών

44) Βαγγέλης Οικονομάκος-πυγμαχία

45) Ζήσης Κουρέλλος-δέκαθλο

46) Σταύρος Τσίτουρας-άλμα επί κοντώ

47)Βάσω Καραφύλλη-δισκοβολία

48) Δήμητρα Ντόβα -400μ.

49) Αναστασία Χριστοφόρου-κολύμβηση

50)Σπήλιος Γιαννακόπουλος-πινγκ πονγκ

51)Νίκος Ρεγκούκος -400μ.

52)Διονύσης Λιβέρης-σκοποβολή

53) Γιάννης Καμπαδέλης-110μ-400μ. .μετ εμποδίων

54)Αλκιβιάδης Παπαγεωργόπουλος-σκοποβολή

55) Φραγκίσκος Πολίτης –σφυροβολία

56) Πάρης Βασιλικός-πυγμαχία

57)Δημήτρης Λαφαζάνης-σκοποβολή

58)Γιάννης Κομητούδης στίβος 4Χ100μ.

59) Κώστας Λώλος-στίβος 4Χ100μ.

60)Νόρα Δράκου-κολύμβηση

61)Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου-σφυροβολία

62) Γιάννης Ιωαννίδης –πυγμαχία

63) Δημήτρης Μιχαήλ-πυγμαχία

64)Άγγελος Θεοτοκάτος-πυγμαχία

65) Γιώργος Μαρμαρίδης-σκοποβολή

66)Νίκος Τσιάρας -δισκοβολία

67) Μαριάννα Λυμπερτά-κολύμβηση

68)Μιχάλης Καραγιάννης-τριπλούν

69)Θοδωρής Κοτάκος-πυγμαχία

70)Δέσποινα Γεωργιάδου-ξιφασκία

71)Ζαμπία Μελαχροινού-κολύμβηση

72)Μάρθα Μπερή-κολύμβηση

73)Μαριλεία Δρασίδου-κολύμβηση

74)Αργυρώ Λαλαϊτού –πινγκ πονγκ

75)Γιάννης Σκιαδάς – 110μ. εμπ.-400μ. εμπόδια

76) Αθανάσιος Αραβοσιτάς-σκοποβολή

77) Παναγιώτης Στρουμπάκος-800μ.-1500μ.

78)Ηλίας Κελεσίδης-ποδηλασία

79) Χρύσανθος Τσουκαλάς -1500μ. και 5.000μ.

80)Δημήτρης Κυττέας-επί κοντώ

81) Γιάννης Παλαμιώτης-τριπλούν

82) Παναγιώτης Λέκας –ποδηλασία

83) Κώστας Πετρίδης- μήκος, τριπλούν, 4Χ200μ.

84) Σταύρος Βελκόπουλος- 1500μ.-3.000μ. στιπλ

85) Σταμάτης Mάγος-110μ. εμπ.-60μ. εμπ.

86) Γαβρίηλ Αρνέλλος-100μ. ,200μ., 4Χ100μ.

87)Ανδρέας Λιναρδάτος-400μ.

88) Μανώλης Μπακρυσιώρης-πυγμαχία

89)Γιώργος Καραγιώργος400μ.-800μ.

90)Πόπη Γαβαλάκη- Βάδην

91)Χρήστος Σάρρας-Μαραθώνιος

92)Μαρία Δακουτρού-κολύμβηση

93)Βαγγέλης Καρίμαλης- ανώμαλος δρόμος

94)Αργύρης Καραγιάννης-άλμα επί κοντώ

95-96)Νίκος και Αντώνης Βούζης  5.000μ. , 1500μ. –ανώμαλος δρόμος

97)Γιώργος Μικελίδης- 4Χ100

98) Ειρήνη Κοκκιναρίου -3.000μ. στιπλ

99) Ντάντα Δαλιάνη-κολύμβηση

100) Κώστας Αρβανίτης- 5.000μ.-10.000μ.

101) Σωτήρης Βυρίνης -4Χ100

102) Ανέστης Πουλιόγλου- 4Χ100

103) Σταύρος Μουταφτσίδης-σφυροβολία

104) Μάριος Ευαγγέλου –άλμα επί κοντώ

105)Ιωάννης Κατσής-4Χ100 -400μ.

106) Παναγιώτης Λάσκαρης –άλμα επί κοντώ

107) Γιώργος Ιωαννίδης-πυγμαχία

108) Μιχάλης Λουκά -σφαιροβολία

109)  Γιάννης Μπαρλής -σφυροβολία

110) Ελβίρα Ευσταθίου-κολύμβηση

111)Ιγνάτιος Ψυλλάκης-σκοποβολή