Follow Panathinaikos A.C.

Τελευταία Νέα

Green Legends #12

ΑΝΝΑ ΣΑΛΠΙΓΓΙΔΟΥ

 

Στο πλαίσιο των 111 χρόνων από την ίδρυση του Παναθηναϊκού Αθλητικού Ομίλου, ο Σύλλογος έφτιαξε ένα Top111  αθλητών-τριών του με βάση τις επιτυχίες τους.

 

 Σε αυτή τη λίστα υπάρχουν αθλητές από ατομικά σπορ και η κατάταξη τους είναι με κριτήριο τις μεγάλες στιγμές τους, ενώ ήταν στο δυναμικό του «τριφυλλιού».

 

Στην 12η θέση της «πράσινης» λίστας βρίσκεται η αρσιβαρίστρια του «τριφυλλιού» Άννα Σαλπιγγίδου η οποία γεννήθηκε στις 17 Νοεμβρίου του 2002.

 

Μυήθηκε στα μυστικά του αθλήματος από τον θείο της και προπονητή του ΠΑΟ Κώστα Σαλπιγγίδη λίγο πριν γίνει 13 ετών και μέσα σε μια τετραετία κατάφερε να φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο.

 

Σε ηλικία 14 ετών στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στην κατηγορία +75 κιλών στις γυναίκες δείχνοντας τη δυναμική της από πολύ νωρίς.

 

Η μεγάλη της στιγμή πάντως ήρθε στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα κορασίδων του 2017 στην Πρίστινα όταν συμμετείχε στην κατηγορία +75κ. και κατέκτησε συνολικά δύο ασημένια μετάλλια και ένα χάλκινο.

 

Πιο συγκεκριμένα πήρε χάλκινο μετάλλιο στο αρασέ με 71κ, αργυρό μετάλλιο στο ζετέ με 87κ και αργυρό μετάλλιο στο σύνολο με 158κ.  γράφοντας ιστορία με το «τριφύλλι».

 

 

13)Παντελής Κασιδόκωστας-θαλάσσιο σκι

14) Ρωμανός Αλυφαντής-κολύμβηση

15) Ηλίας Λουκά-σφαιροβολία

 16) Χρήστος Βολικάκης-ποδηλασία

17) Γεώργιος Βήχος-σκοποβολή

18) Νέρι Νιανγκουάρα-κολύμβηση

19) Χρήστος Παλλάκης-άλμα επί κοντώ

20) Γιώργος Αγριμανάκης-πυγμαχία

21) Γιάννης Μηλιδάκης-κολύμβηση

22) Γιάννης Τζαβάρας –πυγμαχία

23)Θάνος Τσιρίκος-καταδύσεις

24)Νίκος Μόλβαλης-καταδύσεις

25) Γκρεγκ Μασσιάλας-ξιφασκία

26) Βασίλης Στέλλιος-άρση βαρών

27) Ρένος Φραγκούδης -100μ., 200μ.

28)  Νίκος Γεωργόπουλος-200μ.

29)Χρήστος Πολυχρονίου-σφύρα

30) Γιώργος Θάνος –άλμα επί κοντώ

31) Χρήστος Μάγκος-200μ.

32-33) Χρήστος και Άρης Καραγεώ ργος -βάδην

34)Νίκος Κωστόπουλος-πινγκ πονγκ

35) Παναγιώτης Δρακόπουλος-άρση βαρών

36) Μαρία Λουκά-πινγκ πονγκ

37) Κώστας Πρίφτης –πινγκ πονγκ

38) Στεφάνος Πετράκης- στίβος

39) Λεωνίδας Κόρμαλης –στίβος

40) Σταματίνα Λούκα- πινγκ πονγκ

41) Ρήγας Ευσταθιάδης-άλμα επί κοντώ

42) Θοδωρής Ιακωβίδης-άρση βαρών

43) Στέργιος Τσούκας-άρση βαρών

44) Βαγγέλης Οικονομάκος-πυγμαχία

45) Ζήσης Κουρέλλος-δέκαθλο

46) Σταύρος Τσίτουρας-άλμα επί κοντώ

47)Βάσω Καραφύλλη-δισκοβολία

48) Δήμητρα Ντόβα -400μ.

49) Αναστασία Χριστοφόρου-κολύμβηση

50)Σπήλιος Γιαννακόπουλος-πινγκ πονγκ

51)Νίκος Ρεγκούκος -400μ.

52)Διονύσης Λιβέρης-σκοποβολή

53) Γιάννης Καμπαδέλης-110μ-400μ. .μετ εμποδίων

54)Αλκιβιάδης Παπαγεωργόπουλος-σκοποβολή

55) Φραγκίσκος Πολίτης –σφυροβολία

56) Πάρης Βασιλικός-πυγμαχία

57)Δημήτρης Λαφαζάνης-σκοποβολή

58)Γιάννης Κομητούδης στίβος 4Χ100μ.

59) Κώστας Λώλος-στίβος 4Χ100μ.

60)Νόρα Δράκου-κολύμβηση

61)Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου-σφυροβολία

62) Γιάννης Ιωαννίδης –πυγμαχία

63) Δημήτρης Μιχαήλ-πυγμαχία

64)Άγγελος Θεοτοκάτος-πυγμαχία

65) Γιώργος Μαρμαρίδης-σκοποβολή

66)Νίκος Τσιάρας -δισκοβολία

67) Μαριάννα Λυμπερτά-κολύμβηση

68)Μιχάλης Καραγιάννης-τριπλούν

69)Θοδωρής Κοτάκος-πυγμαχία

70)Δέσποινα Γεωργιάδου-ξιφασκία

71)Ζαμπία Μελαχροινού-κολύμβηση

72)Μάρθα Μπερή-κολύμβηση

73)Μαριλεία Δρασίδου-κολύμβηση

74)Αργυρώ Λαλαϊτού –πινγκ πονγκ

75)Γιάννης Σκιαδάς – 110μ. εμπ.-400μ. εμπόδια

76) Αθανάσιος Αραβοσιτάς-σκοποβολή

77) Παναγιώτης Στρουμπάκος-800μ.-1500μ.

78)Ηλίας Κελεσίδης-ποδηλασία

79) Χρύσανθος Τσουκαλάς -1500μ. και 5.000μ.

80)Δημήτρης Κυττέας-επί κοντώ

81) Γιάννης Παλαμιώτης-τριπλούν

82) Παναγιώτης Λέκας –ποδηλασία

83) Κώστας Πετρίδης- μήκος, τριπλούν, 4Χ200μ.

84) Σταύρος Βελκόπουλος- 1500μ.-3.000μ. στιπλ

85) Σταμάτης Mάγος-110μ. εμπ.-60μ. εμπ.

86) Γαβρίηλ Αρνέλλος-100μ. ,200μ., 4Χ100μ.

87)Ανδρέας Λιναρδάτος-400μ.

88) Μανώλης Μπακρυσιώρης-πυγμαχία

89)Γιώργος Καραγιώργος400μ.-800μ.

90)Πόπη Γαβαλάκη- Βάδην

91)Χρήστος Σάρρας-Μαραθώνιος

92)Μαρία Δακουτρού-κολύμβηση

93)Βαγγέλης Καρίμαλης- ανώμαλος δρόμος

94)Αργύρης Καραγιάννης-άλμα επί κοντώ

95-96)Νίκος και Αντώνης Βούζης  5.000μ. , 1500μ. –ανώμαλος δρόμος

97)Γιώργος Μικελίδης- 4Χ100

98) Ειρήνη Κοκκιναρίου -3.000μ. στιπλ

99) Ντάντα Δαλιάνη-κολύμβηση

100) Κώστας Αρβανίτης- 5.000μ.-10.000μ.

101) Σωτήρης Βυρίνης -4Χ100

102) Ανέστης Πουλιόγλου- 4Χ100

103) Σταύρος Μουταφτσίδης-σφυροβολία

104) Μάριος Ευαγγέλου –άλμα επί κοντώ

105)Ιωάννης Κατσής-4Χ100 -400μ.

106) Παναγιώτης Λάσκαρης –άλμα επί κοντώ

107) Γιώργος Ιωαννίδης-πυγμαχία

108) Μιχάλης Λουκά -σφαιροβολία

109)  Γιάννης Μπαρλής -σφυροβολία

110) Ελβίρα Ευσταθίου-κολύμβηση

111)Ιγνάτιος Ψυλλάκης-σκοποβολή