Follow Panathinaikos A.C.

Τελευταία Νέα

Ο απολογισμός του Σαββατοκύριακου

Το σαββατοκύριακο 29-30 Απριλίου, συνεχίστηκαν στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας και στου Βύρωνα οι Πανελλήνιοι Αγώνες Σκοποβολής σταθερού στόχου.

Οι «πράσινοι» αθλητές κατέκλυσαν στην κυριολεξία τους αγωνιστικούς χώρους, αφού αγωνίστηκαν σε 8 διαφορετικά αγωνίσματα. 21 αθλητές συμμετείχαν στο τουφέκι πρηνηδόν, κατηγορίας Ανδρών και Γυναικών, στο τουφέκι 4x20 Γυναικών, στο αεροβόλο τουφέκι Παίδων Α&Β, στο Πιστόλι Ταχύτητας Ανδρών, στο πιστόλι σπορ Γυναικών και στο σχολικό πρωτάθλημα αεροβόλων.

Το Σάββατο 29 Απριλίου, στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας, οι Κατσίρης Δημήτρης, Νεονάκης Νίκος και Λιβέρης Διονύσης αγωνίστηκαν στο πιστόλι ταχύτητας Ανδρών. Το ταλέντο του Νικόλα και η εμπειρία του Διονύση χάρισαν στον Παναθηναϊκό άλλο ένα πρωτάθλημα, τον υπ’αριθμόν 1504 τίτλο στην ιστορία του συλλόγου. Με τις επιδόσεις των αθλητών του Τριφυλλιού (Νεονάκης 552/600, Λιβέρης 512/600 και Κατσίρης 502/600) η πρώτη θέση ήταν «μονόδρομος».

Η πράσινη παράδοση συνεχίστηκε και στον τελικό του αγωνίσματος, όπου ο Νικόλας με 18 hits κατέκτησε την πρώτη θέση και είναι πανελλήνιος πρωταθλητής για το 2017, παίρνοντας τα «σκήπτρα» από το Δημήτρη Κατσίρη. Παράλληλα, στο σκοπευτήριο του Βύρωνα, βρίσκονταν σε εξέλιξη τέσσερα διαφορετικά αγωνίσματα. Στο πυροβόλο τουφέκι πρηνηδόν, η γυναικεία ομάδα -αποτελούμενη από τις Μαρία Φωκά, Ελένη Μπαβέλα και Ειρήνη Πατεράκη- συνέχισε την παράδοση και για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κατέκτησε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο. Αν και ελάχιστα προπονημένες, οι πολύ καλές επιδόσεις των κοριτσιών (Φωκά 576/600, Μπαβέλα 540/600, Πατεράκη 539/600 με ατομικό ρεκόρ) ήταν αρκετές για άλλον έναν «πράσινο» θρίαμβο.

Απίστευτη χαρά όμως θα μας χάριζαν λίγες ώρες αργότερα οι Παίδες μας. Οι «λιλιπούτιοι» σκοπευτές, οι οποίοι όλη τη χρονιά προπονούνταν από τον προπονητή της ομάδας Θοδωρή Κοτταρά, ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους και με πείσμα, συνέπεια και πειθαρχία έδειξαν ότι η σκοποβολή έχει λαμπρό μέλλον. Οι Βασίλης Παππάς (με επίδοση 411.9/436 και ατομικό ρεκόρ), Νικολοπούλου Αργυρή (409,2/436 και ατομικό ρεκόρ) και Λουκόπουλος Ηλίας (377,5/436) κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία Παίδων Α. Η τρομερή -για την ηλικία του- επίδοση του Βασίλη, τον έφερε στη δεύτερη θέση και το χαμόγελο του Βασιλάκη με το μετάλλιο στο στήθος και την πράσινη σημαία ήταν η ωραιότερη εικόνα του Σαββατοκύριακου.

Αξιέπαινη όμως ήταν και η συμμετοχή των υπόλοιπων παιδιών. Συγκεκριμένα, οι Δρόλαπας Ιωάννης (407.2/436 και ατομικό ρεκόρ), Γκουγκούλιας Ρωμανός (405.9/436 και ατομικό ρεκόρ), Γιαννιτσάνος Ιωάννης (388,3/436 και ατομικό ρεκόρ) και Λουκόπουλος Κωσταντίνος (283,9/436) έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Αν αναλογιστούμε ότι ουσιαστικά οι συγκεκριμένοι αγώνες ήταν για πολλά από τα παιδιά η πρώτη τους συμμετοχή, είναι ξεκάθαρο ότι το μέλλον τους ανήκει. Στο σχολικό πρωτάθλημα, ο έφηβος μας Νίκος Κανιούρη,ς με κεκτημένη ταχύτητααπό τη συμμετοχή του τις προηγούμενες εβδομάδες στα πανελλήνια αγωνίσματα, τερμάτισε στην πρώτη θέση με επίδοση 545/600 και κέρδισε το εισιτήριο για τον τελικό. Εκεί, μετά από ένα πολύ ωραίο αγώνα κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Την Κυριακή 30/4, η σκυτάλη πέρασε και πάλι στα κορίτσια μας, όπου αυτή την φορά αγωνίστηκαν στο Σκοπευτήριο της Μαλακάσας στο Πιστόλι Σπόρ. Αν και ελάχιστα προπονημένες, λόγω αντικειμενικών δυσκολιών, η ομάδα -αποτελούμενη από τις Αρβανίτη Ιφιγένεια (453/600), Ξανθάκη Άννα (487/500) και Βουιδάσκη Πελαγία (439/600) κατέκτησε την τέταρτη θέση. Αξίζουν σε όλα τα κορίτσια πολλά συγχαρητήρια για τον ωραίο αγώνα που έκαναν.

Τέλος, στο σκοπευτήριο του Βύρωνα η αυλαία έπεσε με τα αγωνίσματα τουφέκι πρηνηδόν Ανδρών και τουφέκι 3χ20 Γυναικών. Η αντρική ομάδα -αποτελούμενη από τους Βασιλείου Ράφη (552/600 και ατομικό ρεκόρ), Τσιμπίδη Γιώργο (513/600) και Γρηγορά Νίκο (536/600 και ατομικό ρεκόρ) με επιδόσεις 560/600, 525/600 και 503/600 αντίστοιχα κατέλαβε την 6η θέση σε ένα πολύ απαιτητικό άθλημα. Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι 3 είναι νέοι αθλητές, οι Τσιμπίδης και Γρηγοράς ξεκίνησαν προπονήσεις πριν από 6 μήνες και είναι βέβαιο πως με σωστή προπόνηση, συνέπεια και πειθαρχεία, οι επιτυχίες είναι μπροστά τους. Πίσω από όλα αυτά, ο προπονητής της ομάδας, ο Θοδωρής Κοτταράς, δεν έκρυβε την ικανοποίησή του και την περηφάνια του για αυτά τα παιδιά.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές. Οι αγώνες συνεχίζονται το σαββατοκύριακο του Θωμά στο Εθνικό σκοπευτήριο του Βύρωνα και στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας!